单选题 A firm had revenue per share of $300 in the year of 2008, earnings per share of $3, and paid out 40% of its earnings as dividends. If the return on equity (ROE) and required rate of return of the firm are 14% and 12% respectively, what is the appropriate P/S multiple for the firm?
  • A. 0.08
  • B. 0.11
  • C. 0.12
【正确答案】 C
【答案解析】[解析] D0=E0×股息支付率=3×40%=1.2(美元)
g=权益回报率(ROE)×自留率(RR)=14%×(1-40%)=8.4%
根据股息贴现模型(DDM)可知股票的当前市场价格为:
[*]